جستجو
آمار سایت

تعداد مطالب : 31
تعداد نظرات : 4
بازدید امروز : 50
بازدید دیروز : 216
بازدید این هفته : 50
بازدید این ماه : 3311
کل بازدیدها : 63530
خروجی فید امروز : 2
ورودی گوگل امروز : 0
میانگین ارسال روزانه : 0.01
میانگین نظرات روزانه : 0.00
افراد آنلاین : 1 نفر
تبادل لینک با 19 سایت
زمان لود صفحه : 0٫556 ثانیه

روش های انتقال در جوش گازی co2

روش های مهم انتقال رد جوش گازی
همانطور که می دانید پارامترهای مختلفی در gmawو تغییر مد انتقال تاثیر دارند. نوع گاز محافظ یا درصد ترکیب آنها، اندازه چریان جوشکاری و همچنین اندازه ولتاژ روی تعیین مد انتقال نقش دارند. در مد انتقال اتصال کوتاه short circleنوع گاز باید Co2 باشد یا ترکیبی که غالب آن Co2 باشد و اندازه ولتاژ زیر ۲۴ ولت و اندازه آمپر زیر ۱۳۰-۱۴۰ آمپر.
در مد انتقال گلبولار glublarاندازه آمپر خیلی بالا می رود که روی حرارت ورودی تاثیر زیادی خواهد داشت و در پی آن تغییرات خواص متالورژیکی، اندازه دانه و افت خواص تافنسی رو خواهیم داشت. به همین دلیل برای تغییر مد انتقال بایستی pqr مجدد بگیریم. ضمنا از مد اتصال کوتاه برای جوشکاری پاس ریشه یا قطعات نازک استفاده می شود که در بازه ضخامت هم تاثیر گذار خواهد بود.
“همانگونه که مستحضرید عواملی دیگر چون بزرگی جریان، قطر الکترود، ترکیب الکترود، electrode extension و نوع گاز محافظ در انتخاب مود انتقال در روش mig /mag موثر است به گونه ای که این عوامل منجر به تغییرات فاحشی در روش جوشکاری از جمله heat input (به عنوان یک متغیر اساسی ) خواهد شد به عبارت دیگر استفاده از مود انتقال فلز اسپری sprayبرای ورقهائی با ضخامت بالا مناسب است و این در حالی است که اتصال کوتاه shortبرای ورقهای ضخیم اساسا توصیه نمی شود مسلما نوع گاز ،ولتاژ،جریان ،قطر الکترود و… در جوشکاری ورق نازک در مقایسه با شرایط جوشکاری ورق ضخیم متفاوت بوده و شرایط pqr آن نمی تواند برای ورق ضخیم و بالعکس تعمیم داده شود . و نیاز به pqr جدید دارد .”

تغییر مود انتقال در فرآیند GMAW در استانداردهای دیگر نیز بعنوان متغیر اساسی محسوب میشود. دلیل آنهم اینست که پارامترها و تکنیک اجرایی و همچنین اشکالات احتمالی هریک از آنها متفاوت است. بعنوان مثال برخی از تفاوتهای همین دو مود را در ادامه آورده ام که با درنظر گرفتن اینها علت اساسی بودن تغییر آنرا میتوان درک کرد.
در مود اتصال کوتاه همانطور که از اسمش پیداست، طول قوس کوتاه short circle است و انتقال هر قطره با اتصال کوتاه و در نتیجه قطع قوس همراه است. در این مود حدود ۷۰ قطره در ثانیه انتقال داریم که منجر به ۷۰ بار قطع و وصل شدن قوس درهر ثانیه میشود. معنی آن اینست که حرارت ورودی در این حالت خیلی کمتر از مودهای دیگر است. برای همین است که مذاب در این مود سیالیت کمی داشته و با استفاده از این مود میتوان در همه وضعیتها جوشکاری کرد. البته مشکلاتی نیز دارد. قطع و وصل مداوم قوس باعث ایجاد صدای زیاد و جرقه و پاشش خیلی زیاد در این حالت میگردد. همچنین در جوشکاری قطعات ضخیم بدلیل نیاز به طول قوس کوتاه باید تورچ را درون شیار جوش فرو برد که در این حالت امکان دادن حرکت موجی جانبی به تورچ وجود ندارد در نتیجه با درنظر گرفتن حرارت ورودی کمتر این مود ریسک ایجاد نقص عدم ذوب دیواره بسیار بالا میرود.
در مود انتقال قطره ای glublarطول قوس بالاست (نام دیگر این مود طول قوس بلند است) و فلز مذاب بصورت قطرات نسبتا درشت و با فرکانس ۷۰ تا ۱۰۰ قطره در ثانیه انتقال میابند. در این حالت گاهی اوقات بدلیل درشت شدن قطرات و نزدیک شدن سطح قطره با سطح حوضچه مذاب، در اثر کشش سطحی قطره قبل از جدا شدن جذب حوضچه شده و اتصال کوتاه ایجاد میشود. در این حالت میزان جرقه و پاشش کمتر ولی حرات ورودی بالاتر است. دراثر حرارت ورودی بالاتر ویسکوزیته مذاب پایین آمده و نمیتوان جوش را در وضعیتهایی غیر تخت و گوشه انجام داد. در این حالت احتمال عیوبی مانند شره کردن، نفوذ اضافی و سررفتگی (overlap) بیشتر است

Share Button

نظرات بسته است


رفتن به نوارابزار